АРХИТЕКТУРА/Architecture


Историческата и културна памет са важна за положителното социално развитие. Архитектурата е един от главните причинители за наличието на историческата и културна памет.


 Архитектурата /предимно обществените сгради/ от периода между 40те и 90те години в България  представлява една неизследвана и недооценена културна и историческа ценност. Обществените сгради от този период са многобройни (повечето приватизирани и унищожени) заради щедрото финансиране от държавата по това време за такива обекти от обществено значение (библиотеки, театри, кина, читалища, магазини, пощи, опери, домове за услуги и др.). След 90-те години не се строят подообни сгради. Те се продават. След като се продадат, те обикновено се събарят, а на тяхно място се строи нещо ново или се обезобразяват с алуминиева дограма, стиропор, климатици и други намеси сякаш извършени в състояние на кома. Архитектурната и историческа стойност на тези обекти все още витае из малкото останали сгради от този тип, но не е осъзната и призната от институциите, които имат права над тях. Повечето такива сгради по безпроблемен начин преминават в частни ръце за жълти стотинки. Най-жалкото е, че така се затриват характерни исторически градски места. Затрива се не само историческата и културна памет на поколения , тези поколения са официално лишени от възможност за културно личностно  развитие.  В последно време подобен лукс се счита за непотребен. Общините не считат, че трябва да поддържат дори минимума на минимума количество културни средища и исторически паметници. Поне да можеше да минаваме покрай тях... На преден план се толерира "икономиката" (колкото и абстрактно да звучи в нашите уши това понятие и да няма никакво реално отношение към нашия живот), "инвеститорите"... Говори се и за "работните места" (на зле платени слуги и чистачи)... За живота , образованието,  историята и културата не е модерно да се говори. Те не спадат към лигитимните нужди. Нещо повече, незачитането на тези ценнности се е превърнало в обществена норма. Ако се кахъриш за морални и културни ценности, красота, устойчивост и етика си обявен за луд и старомоден, а и дори за враждебен екземпляр.


По-надолу можете видите някои обществени сгради от цитирания период. Някои от тях (като кино Комсомол/Космос) определено притежават висока архитектурна стойност, а други са запечатали плътна историеска материя, която не е за ихвърляне...Помислете си.

Снимки "Държавен Архив"-Пловдив 












 Архив на арх. Любомир Шинков, проектант на този Реп (с/у Централна поща)